Hükümetten yasa değişikliği hamlesi


 

Hükümet, özel yetkili savcılara yetki değişikliği için TBMM’ye tek maddelik teklif sundu. MİT yasası da değişiyor. MİT yasasının 26. Maddesine ek yapılacak.

MİT Müsteşarı ve eski 4 MİT yöneticisinin KCK soruşturması kapsamında ifadesinin alınması için savcıların harekete geçtiği sırada hükümet de MİT mensuplarının görevden doğan suçlamalara karşı korunmasını sağlayan bir formülü Meclis’e taşıdı. Hükümet, özel yetkili savcılara yetki veren CMK’nın 250’inci maddesinde değişikliği için TBMM’ye tek maddelik teklif sunuldu.

 

Önceki gün özel yetkili savcının MİT Müsteşarı ve 4 MİT mensubunu KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırmasının ardından başlayan yetki tartışmasına hükümet son noktayı koyuyor. MİT kanunu değişiyor. Savcılar Başbakan’dan izin almadan harekete geçemeyecek.

 

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’in hazırladığı teklif, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 26. maddesinde değişiklik yapıyor.

 

Teklife göre, MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlar sebebiyle haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlı olacak.

 

Bu kişilerin, CMK’nın 250. maddesinin 1. fıkrasına göre kurulan özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında yapılacak soruşturmalar da Başbakanın iznine bağlanacak.

 

Ankara’daki yargı-MİT krizini sonlandırması beklenen yasa taslağının metni ise şöyle:

 

Buna göre “Soruşturma İzni” başlıklı maddeye göre, MİT mensuplarının veya Başbakan tarafından özel bir görevi ifa etmek üzere görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da Ceza Muhakemesi Kanununun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin (Özel Yetkili Mahkemeler) görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla, haklarında soruşturma yapılması durumunda da Başbakan’ın iznine bağlı olacak.

 

MEVCUT DÜZENLEME

 

Mevcut düzenlemede ise “Cezai Takibat İzni” başlıklı 26. madde, “MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai takibat yapılması Başbakanın iznine bağlıdır” diyor.

 

TEKLİF GÜNDEME ALINDI

 

AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel’in, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi jet hızıyla gündeme alındı.

 

TBMM Adalet Komisyonu, MİT mensupları veya özel bir görevi ifa etmek üzere Başbakan tarafından görevlendirilen kişiler hakkında soruşturma yapılmasını da Başbakanın iznine bağlayan kanun teklifini, 14 Şubat Salı günü, saat 14.30’da görüşecek.

{fcomment}

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir