ÖĞRETMENLERE KARİYER MÜJDESİ


 

Ömer DİNÇER’den öğretmenlere kariyer müjdesi..

 

Bakan Ömer Dinçer in CNNTÜRK te yaptığı konuşmadan önemli satır aralarını sizler için derledik;

 

Ömer DİNÇER konularla ilgili şu şekilde konuştu ;

 

-Teknolojiyi öğrenmeleri için her 4 yılda bir öğretmen mutlaka eğitim almış olacak ve öğretmene 4 yada 5 kariyer planı ile öğretmenler sınava tabi tutulup daha üst bir kariyere geçecek.

 

-Öğretmenlerin maaşlarının düzenlemesi kariyerlerine göre tekrar düzenlenecektir ama ne kadar tatminkar olur şimdiden söylemiyorum.

 

-Öğretmenleri eğitime alırken yeterlilikleri üzerinden değerlendirme yapacağız. Her öğretmen; öğrenci, kendi meslek arkadaşlarının yapacağı ve okul idaresinin yapacağı çalışmalarla değerlendirilecek.

 

-Şuan 678 bin kadrolu öğretmen bulunmaktadır. 40 bin civarında ücretli öğretmen var. 30 bin kadrolu öğretmen alınırsa öğretmen ihtiyacı kapanacak.

 

– 30 bin öğretmen ihtiyacı karşılanınca geriye emekli veya farklı şekillerde eksilen öğretmenlerin yerine yılda 8- 10 bin öğretmen ataması yeterli olacak.

 

– 250 bin atama bekleyen öğretmen var. Öğretmen olacak üniversitelerde okuyan sayısı ise 658 bin dir. Eleştiriler olmasına rağmen bu durumu, üniversite eğitimini devlette istihdam olarak düşünülmemelidir.

 

– Fen Edebiyat Fakültesi mezunları öğretmen olsunlar ama bunu illa devlette öğretmenlik olarak düşünmesinler. Amacımız genel eğitim seviyesi yükseltmektir.

 

– Öğretmenlerimiz yüksek lisans eğitimini teşvik edin dedim ama her ilde üniversite olmasına rağmen tayin yaptırabilmek için öğretmenlerin başka illerde yüksek lisans yapmak istemesi ahlaki değil.

 

-Öğretmenlere soruyorum… Size emanet ettiğimiz çocuklara fedakarlık edip 6 ay sonra eşinizle birlikte olsanız ne olur?

 

-Saat 21 e kadar ve hafta sonuda okulların açık olmasını istiyoruz. Önümüzde ki yılda her yerde uygulamaya geçmiş olacağız.

 

-Uygulamaya geçilen okullardaki öğretmenler Fatih Projesi kapsamında 30 saat derse tabi tutuldu.

 

-Fatih projesi ile Dünyada Türkiye rol model olacaktır.

 

-Bilgisayar dersinin seçmeli olmasının sebebi zaten öğrencilerin bilgisayarı öğrenerek gelmesinden kaynaklanıyor ayrıca öğretmene ve derse gerek yok.

 

-Bankacı eşi ben eksik söylemiş kabul edin 150 kişi 300 kişi değil.

 

-Diyelim ki 5 eylülü özür durumu ataması kabul ettim ama 6 eylülde ki de bir kaç günle kaçırıyorum diyecek.

 

-Öğretmen olursam nereye isterseniz giderim diyen bir çok insan göreve başlayınca hemen başka bir ile tayin istiyor.

 

-40 bin ücretli öğretmenimiz var ihtiyacımız ise 126 bin.

 

-Eğer eğitim fakultelerinin durumunu kamu istihtam alanı olarak değerlendirirsek yanlış yaparız.

 

-Öğretmenlerin yeni uygulamaya girecek kariyer planlama sistemiyle hakları, görevleri ve sorumlulukları farklılaşacak ve basamaklarda yükseldikçe itibarıda artacak.

{fcomment}

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir