TEOG(ÇO)CUĞUM NASILSIN?
Sınav öncesi çocuklara yüklenen anlam çok önemli!
Sınav hayatımızın olmazsa olmazlarından artık.
Her çocuk sınavı tatmalıdır.
Sınav önemli değil, mühim olan insanlık! Diyenlere asla prim vermeyin.
Çocuğunuzun tepesine vura vura çalıştırın.
Onlara başarılı olurlarsa büyük ödüller vaad edin. Ödül ne denli büyük olursa sınavın da ne derecede büyük olduğunu anlar çocuğunuz.
Kazanamazsa, başarısız olursa onu nasıl hazin bir sonun beklediğinden dem vurun çaktırmadan.
Öyle kötü örneklerle süsleyin ki onu bekleyen akıbeti, çocuk hezeyanlar geçirerek sınava dört elle sarılsın.
Dünyanın hiçbir yerinde sınavı geçemeyen insanların mutlu olamadığından söz edin.
Ölüm kalım meselesi haline getirin.
Emin olun, daha çok çalışacaktır çocuğunuz!
Arada sırada da;
Aman yavrum, dert etme, biz seni sınavda başarılı olacaksın diye sevmiyoruz, sen bizim evladımızsın, her koşulda sana değer veriyoruz falan deyin.
Sakın heyecanlanma, her şeyin sonu değil, gibi cümlelerle de destekleyin ki, çocuğunuz önceki yüklediğiniz anlamların hepsini bu yapmacık ama çok samimi teskinleriniz sayesinde unutuversin.
Nasılsa hafızası balık!
Sınavdan önce mutlaka herkesten dua isteyin, okunmuş pirinçlerinizi, Ayet-el Kürsilerinizi, Yasinlerinizi alarak okulların bahçelerinde çocuklardan daha fazla ter dökün!
Sosyal medyayı, SMS’leri, grup mesajlarını aşındırın! Herkes on kişiye gönderse bir saat içinde okunan dualarla çocuğunuzun beyni aniden bilgilerle dolar.
Sınavdan çıkınca da hemen diğer ailelere örnek olsun, diğer çocuklar da tatlı rekabete katılsınlar diye, çocuğunuzu başarılı yetiştirdiğinizden gururlanarak bilmem şu kadar net yaptı, diyerek toplumu aydınlatın.
Başarısız olursa da, çok çalıştı ama heyecan yapmış sınavda, gözcü öğretmen başında beklemiş, kafası dağılmış falan diyerek kendinizi rahatlatın.
Bir dahaki sınava hazırlık olsun diye, hemen özel dersler aldırın, evdeki televizyonu çocuğun odasına koyun, bilgisayarlar, cep telefonları emrine amade olsun, kültürel ağırlıklı roman, hikaye türü kitapları yakın, küllerini okutup, kaynar suda karıştırın, birkaç zencefil ile çocuğun beynine limon sıkın.
Şunu da unutmayın diyeceğim ama bunun konumuzla alakası yok:
“Kovayı denize de daldırsan bir kova su alır!”
 

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir