Son Dakika.. Fransa Tasarıyı Kabul Etti


 

Ermeni tasarısının ilk maddesi kabul edildi. Teklif Ermeni iddialarını reddine ceza öngörüyor.

 

Oysa geçen Hafta;

 

Anayasa Komisyonu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan ve geçtiğimiz ay Meclis’te kabul edilen yasa teklifinin Senato’nun gündeminde incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini kabul etti.

 

Komisyon yasa tasarısını “kabul edilemez” bulurken, sekiz üyenin ise çekimser oy kullandığı bildirildi.

 

Komisyonun olumsuz yönde görüş bildirmesi, yasa teklifinin 23 Ocak’ta Genel Kurul’a gelmesi için engel değil, ancak söz konusu kararın Senato üyelerinin üzerinde etkili olması bekleniyor.

 

Anayasa Komisyonu’nun onayladığı değişiklik önergesinin Genel Kurul’da da kabul edilmesi halinde teklif görüşülmeden gündemden düşecek.

 

Fransa Senatosu’nda 4 Mayıs 2011’de de bir Sosyalist senatör tarafından getirilen aynı yöndeki yasa teklifi, Genel Kurul’da incelemeye alınmamasını öngören değişiklik önergesinin kabulünün ardından gündemden düşürülmüştü.

 

TÜRKİYE YAPTIRIMA GİTMİŞTİ

 

Fransız parlamentosunun alt kanadı olan Ulusal Meclis, geçtiğimiz ay, 1915 olaylarının “soykırım” olduğunun inkarını suç sayan tasarıyı kabul etmişti. 577 üyeli mecliste 50 milletvekilinin oyuyla kabul edilen tasarı, “soykırımın inkarı”nın bir yıl hapis ve 45 bin euro para cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

 

Yasanın kabulünün ardından Türkiye, Fransa’yla askeri ve siyasi ilişkilerini askıya almış, sürecin Senato’da devam etmesi veya Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanması durumunda başka önlemler alınacağı da ifade edilmişti.

 

Yasa teklifinin Meclis’te kabulünün ardından istişareler için Ankara’ya çağrılan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ise geçtiğimiz haftalarda Fransa’ya dönmüştü.

{fcomment}

 

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir