OKULA GİTMEYEN VELİLER
Bizim okul geleneğimizde velilerin okula bakışı genelde soğuktur.
Okula gelen veliler hakkında okul yönetimi ve öğretmenlerin ortak görüşleri üç başlıkta sıralanır.
Birincisi, çocuğunun durumunu öğrenmek, öğretmenleriyle iletişim kurmak, onlara çocuğu hakkında bilgi vermek amacıyla okula gelen veliler…
İkincisi, sürekli sorun çıkaran çocuğunun okuldaki diğer çocukları rahatsız etmesinden rahatsız olmayıp üstelik baskın karakter rolüyle diğer çocuklara veya okula gözdağı vermek için okula gelen veliler.
Üçüncüsü de, çocuk eğitimi ile ilgili birkaç televizyon programı izlemiş, birkaç kitap okumuş, belki üniversite mezunu olduğundan mıdır bilinmez, okulda verilen eğitimi beğenmeyip, okul yönetimine idarecilik dersi, öğretmene de öğretmenlik dersi vermek için okula gelen, eve gidince de komşularına hava atan veliler.
Onun dışında okula gelenler de vardır da, bu üç başlık daha çok dikkat çekidir.
Eskiden veli toplantısına çağırılan veliler, nasılsa para istenecek diye okula gitmezlerdi. Veli toplantısında nelerin konuşulduğunu bilmeseler de bu önyargılarından onları vazgeçirmek mümkün değildi. Şimdilerde toplantılar para toplamak için yapılmıyor zaten yasak para toplamak.
Şu gerçeği hiç kimse göz ardı etmemelidir: Okula gelip gerçek anlamda çocuğu ile ilgilenen, öğretmenle, okul yönetimi ile iyi ilişkiler kuran velilerin çocuklarında hem ahlaki yönden hem de akademik yönden başarı gözleniyor.
Bu durumun herkes tarafından bilinmesi gerekiyor.
Çocuğunun durumu iyi olmayan velilerin okula çekilmesi için değişik stratejilere başvurmak şart. Çocuğunun başarısız ve yaramaz olmasından rahatsız olan veli, okula gelince tabiri caizse “fırça yemek” istemiyor.
Okulda para toplanmayacağı ve velilerin azarlanmayacağı konusunda okul yönetimi ve öğretmenler tüm velileri ikna etmeli.
Aksi takdirde veliler;
Televizyon karşısına geçip, umut tüccarı kişisel gelişimcilerin etkisi altında kalıp, çocuklarını Süpermen yapma derdine düşüyorlar.
O kişisel gelişimciler, öyle mantıklı gibi görünen cümleler kuruyorlar ki, aklı başındaki insanları bile etkileyebilecek şekilde tavır sergiliyorlar.
Sizin çocuğunuzu öğretmeninden daha iyi kimse bilemez, o yüzden veliler okullara belirli aralıklarla sürekli gitmelidir.
 
 

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir