ÖĞRETMENE PARA DEĞİL GÜVEN VERİN


ÖĞRETMENE PARA DEĞİL GÜVEN VERİN!
Denetim mekanizması işlemeyen kurumlar hantallaşır, suiistimaller artar, uyuşukluk, alışkanlıklar kurum çalışanlarının davranışı haline gelir.
Denetim sisteminin işletilmesi çok yerinde ve gerekli bir tutumdur, buna itiraz edenlerin çoğunluğu denetlenmekten korkanlar, işini iyi yapmayanlar, verilen görevi savsaklayanlardır.
Buraya kadar olması gerekenleri söyledik.
Ama, lakin, fakat…
Denetim sisteminin kamunun yetkili kurumlarından alır da, bunu önüne gelen herkese verirseniz işler değişir.
Ak Parti hükümeti denetim mekanizmasını çalıştırırken çok büyük bir yanlış yaptı. Bu yanlışın bedelini çocuklar ödüyor ve kimse bunun farkında değil.
Oysa niyet iyiydi. Öğretmenler çocukları dövmesin, okulda çocuklara kötü söz söylenmesin, çocuklar baskıcı okul yönetimleri tarafından ezilmesin.
Buna kimsenin itirazı olamaz, olmamalı.
Niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun bir de işin fiili durumu var.
Yani teorik olarak düşünülen güzel şeyler pratikte işe yaramıyorsa bu uygulamada ısrar etmek asıl korumaya çalıştığımız çocuklarımıza zarar veriyor.
Kısa bir öykü anlatacağım:
Öğrencinin bir tanesi, diğer öğrenci arkadaşı ile kavga ediyor. Hırpalanan öğrencinin babası okul yönetimini, hırpalayan öğrenciyi okuldan atmıyorlar diye gidip şikâyet ediyor, şikâyet edilen mercii müfettiş görevlendirip, gidin olayı soruşturun diyor.
Öğrenciler sınıfın huzurunu bozuyor, okulda kavga ediyor, okula kesici aletler getiriyor, öğretmene karşı geliyor, öğretmenle dalga geçiyor…
Velisi de gelip çocuğuna toz kondurmuyor hatta çocuğunun durumunu kurtarmak için elini çabuk tutup şikâyet ediyor.
Bu durumda veli haklı, öğrenci haklı. Öğrenciye ceza verme şansın yok, veliye ceza verme şansın yok okul yönetimi veya öğretmen olarak…
Disiplinsizliğin alıp başını gittiği okullarda ayağına taş bağlayıp koş, koşmazsan hakkında soruşturma açılır denilen okul yöneticileri ve öğretmenler ne yapabilir?
Güya öğrenciyi korumaya çalışan bu disiplinsiz sistemin en çok zararı çocuklara olmuyor mu? Diğer aklı başında öğrenciler bu disiplinsiz öğrenciler yüzünden derslerinden geri kalmak zorunda mı? Onları kötü örnek almak zorunda mı?
Sendikalar parayla değil biraz da bu işlerle uğraşsa daha iyi olmaz mı?
Öğretmenin paraya değil, çalışma barışının olduğu okullarda kendini güvende hissetmeye ihtiyacı var!

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir