İLGİNÇ DEĞİLSE İKNA OLMAM!
Herhangi bir konuda insanları ikna edebilmenin yolu, onlara daha ilginç seçenekler sunmanızdan geçer.
Sizin seçeneğinizin ne denli önemli olduğunu onlara anlatmanız, onlarda kalıcı bir etki bırakmayabilir.
Çünkü insanlar kendilerine faydalı olan şeyleri değil, işlerine geleni, nefsine iyi geleni seçerler.
Bir bebek düşünün, asla dokunmaması gereken bir eşyadan uzaklaştırdığınızda feryat ediyor, o bebeği o eşyadan uzaklaştırmanız yeterli olmayacak, bebeğin aklı hala o eşyada kalacaktır.
Lakin siz o bebeğe daha ilginç bir şey gösterirseniz hem o eşyayı unutacaktır hem de daha ilginç ve işine yarayacak bir şeye ilgi duymaya başlayacaktır.
Okullarımızı ziyaret eden velilere sürekli vurguluyoruz, sakın evde çocuğunuz televizyon izlemesin.
Kitap okusun!
Bol bol ders çalışsın, test çözsün!
Size ev işlerinde yardımcı olsun!
Böyle demekle o çocukları televizyondan uzaklaştırabiliyor muyuz? Hayır!
Kitap okumaya alıştırabiliyor muyuz? Asla!
Peki, ne yapmamız gerekiyor?
İşte bu soruya mucizevi bir cevap vermek mümkün değil.
Zira her çocuğun algısı, ilgisi çok farklı. Kiminin elinden kitabı alıp sofraya zor oturtursunuz, kimi de televizyon kumandasını bir organı gibi vücuduna monte etmiştir.
Değişik yöntemlerle bu sorunu çözüme kavuşturmak gerekiyor.
Evdeki televizyon denilen ucube aleti çatıya atacak bir babayiğit zor bulunur bizim memleketimizde. Aslında en keskin çözümlerden birisi budur!
Hariçten gazel okuduğumun farkındayım. Asgari ücretle evini geçindiremeyenlerin duvarına monte edilmiş, maç izlemek için duvarın yarısı büyüklüğünde televizyonları gördükten sonra bu fikir birçok kişiye saçma gelecektir.
Akşam yemekten sonra çocuklar yatana kadar televizyon açılmayabilir, desem… Hemen her kanaldan haberleri izleyen siyaset dehası babalarımız ertesi gün iş yerinde kiminle nasıl siyaset tartışacak? Ya da maçın önemli pozisyonlarını arkadaşlarına ballandıra ballandıra nasıl anlatacak?
Bu dizi reklama girdi, hemen diğer dizide neler oldu, kim kime tuzak kurdu, oradaki tarihte hiç görülmemiş entrikalar ne âlemde, diye meraktan çatlayan analar, ev gezmelerinde ne konuşacak?
Servet dolusu para harcayarak, çocuklarının daha iyi okullarda eğitim görmelerini isteyen aileler, evde televizyon izlemeden, çocuklarıyla birlikte kitap okuyup, okudukları kitap hakkında görüş alışverişinde bulunsalar, hem işi oyuna döküp eğlenirler hem de okumuş olurlar.
Hiçbir şey yapmamış olsalar bile, çocukları televizyondan uzak tutmak onların zekâ ve ahlaki gelişimine önemli bir katkı sunar…
https://twitter.com/saskinkelimeler

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir