Basketbolda Şike!!! (Zaytung Haberi)


 

 

 

Türkiye Basketbol Federasyonu, Basketbola Olan İlgiyi Canlandırmak İçin Düğmeye Bastı: “Bizde de çok acaip şike yapılıyor aslında…”

 

 

 

Futbolda şike soruşturmasının gündemi sürekli meşgul etmesi nedeniyle basketbol sporuna olan ilginin azalması, sonunda Basketbol Federasyonu’nun da sabrını taşırdı. Düzenlenen basın toplantısında aylardır kimsenin futboldan başka bir şey konuşmamasından şikayet eden Federasyon Başkanı, bu durumun önüne geçmek için basketbol camiasının bütün kirli çamaşırlarını ortaya dökme kararı aldıklarını belirterek şöyle devam etti: “Esas şikenin kralı bizde…”

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Zeytinburnu’daki merkez binasında bu sabah düzenlenen basın toplantısına federasyon yetkilileri tam kadro olarak katılırlarken, bazı kulüp temsilcileri de toplantıda hazır bulundu. Federasyon başkanı Armağan Çevik, yaşanan son gelişmelerin ardından basketbol camiasının tertemiz olduğu yönünde kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu belirterek “Neden bilmiyorum ama zaten eskiden beri basketbolcu efendi adamdır, kültürlü adamdır, futbolcular gibi – çok afedersiniz – amele değildir şeklinde bir inanış var. Böyle söyleyince iyi birşeymiş gibi geliyor kulağa ama sırf bu yüzden muhallebi çocuğu muamalesi gördüğümüze, yeterince ciddiye alınmadığımıza inanıyoruz artık” diyerek ekledi: “Bakmayın öyle durduğumuza. Şike, teşvik primi, tehdit, şantaj…bizde de her türlü numara var aslında. Biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz…”

Geçen senenin şampiyonundan şok itiraflar

Federasyon Başkanı’nın ardından söz alan geçtiğimiz yılın şampiyon kulübünden bir yönetici ise, gündemi sarsacağını umduğu sert açıklamalarda bulundu. “Biz de gerektiğinde adam satın alıyoruz hatta aldık da” diyen kulüp yetkilisi, “Şampiyon olduğumuz maçı hatırlayın. Bizim hücum oyuncusunu savunan adamın boyu 1.73’dü. 2.12’lik herifi resmen 1.73’lük adam savundu. Bu tesadüf eseri mi oldu? Bir satır yazı yazan oldu mu medyada bu konu ile ilgili? Rakip takımın 6 oyuncusu ilk çeyrekte 5 faul hakkını doldurdu. Bu da mı tesadüftü? Peki 5 tane 3’lüğümüzün bariz şekilde 2 sayılık bölgeden atılması, bunu göremeyecek kadar da mı körsünüz” sözleriyle şok itiraflarda bulunurken, Türkiye’de basketbolun bitmesi halinde sorumlusunun duyarsız basketbol medyası olacağını iddia etti.

Şike görüntüleri basına dağıtıldı

Diğer kulüp yöneticilerinin de sırayla şike ve teşvik primi itiraflarında bulunmalarının ardından, şike görüntülerini içeren videoların bulunduğu bir barkovizyon gösterisiyle toplantıya devam edildi. Federasyon Başkanı Çevik, video gösterimi sonrası tekrar söz alarak şunları söyledi:

“Bizim gizli kasetlerle, ne olduğu anlaşılmayan şifreli telefon kayıtları ile işimiz olmaz. Alın size ayan beyan şike videosu. Hepsini bizzat şikeyi yapan arkadaşlarımız kendileri çektiler. Görüntülerden de anlaşılacağı üzere resmen rakip takımın basketbolcusu satın alınmış. En ufak bir şüpheye mahal yok. İşte bunlar da şike için ödenen paranın banka dekontu ve makbuzu. Her şey kayıtlı kuyutlu. Biraz da basketbol konuşalım, canımıza tak etti…”

Sitemlerden basketbol yorumcuları da nasibini aldı

Medyadan sonra eleştiri oklarını basketbol yorumcularına çeviren federasyon başkanı, yorumcuları da eyyamcılıkla ve goygoyculukla suçlarken şu ifadelere yer verdi:

“Hayır, neden bizim camiamızdan da bir Ahmet Çakar, bir Serhat Uluren bilemedin bir Rasim Ozan çıkmıyor anlamıyorum. Burdan Murat Murathanoğlu’na, Kaan Kural’a ve diğerlerine sesleniyorum. Kardeşim bırakın bu dabıl dabılları. Yok üç saniye koridoruymuş da huk şatmışda yılın çaylağıymış da. İnsanları basketboldan soğuttunuz. Bu sporu halkın anlayabileceği düzeye indirmek için bir çabanız olsun artık. Bakalım bu şike görüntülerinden sonra da dabıl dabıl peşinde mi koşacaksınız merakla bekliyorum…”

“Tüm kulüpler şike konusunda gereken desteği vermeli”

Kulüp başkanlarının tam bir birlik ve beraberlik tablosu çizemediğine de değinen Federasyon Başkanı, bazı kulüpleri şike konusunda yeterince gayretli olmamakla şuçladı. “Şampiyon olan kulübümüzün başkanına huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün bu toplantı yapılabildiyse, pislikleri ortaya dökmek suretiyle basketbol sporunun da televizyon ekranlarında yeniden boy göstermesi için emek sarfediliyorsa sayın başkanın bu konuda katkısı büyüktür. Ama aynı hassasiyeti göstermeyen, biz dürüstüz ayağına yatan arkadaşlarımız da yok değil. Onlardan da isteğimiz, bir an evvel yaptıklarını itiraf etsinler, yapmadılarsa bile birşeyler uydursunlar.” diyen Çevik, “Bu gemi batarsa hepimiz boğuluruz ” sözleriyle toplatıya son verdi.

 

 

(hayrettin100 Brüksel’den bildirdi)

{fcomment}

 

Facebook yorumları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir