Mustafa Süs

NİTELİKSİZ NİCELİK (Köşe Yazısı)

Nisan 07
18:57 2015
Paylaş

NİTELİKSİZ NİCELİK (Köşe Yazısı)
Sen insanlara güneşi gösterirsin, bak ne de güzel aydınlatıyor dünyayı ve ısınıyor dünya tüm insanlıkla birlikte, dersin… Adamın teki çıkar dünyayı ısıtanın güneş olduğunu çeşitli akıl oyunları ve kelime cambazlığı ile inkâr eder. Belli bir birikimi de vardır. Mizah kabiliyeti yüksektir, alay eder senin gerçeklerinle. Okumuş kendisini geliştirmiştir. Aslında o da bilir dünyayı ısıtanın, ışıtanın güneş olduğunu, adı gibi emindir hatta.
Sen de oturup bön bön bakarsın, nutkun tutulur. Hayret edersin. Kıvranırsın. Nasıl ya? Dersin. Nasıl oluyor da bu kadar da inkârcı?
Kabına sığamazsın. Dişlerini, yumruklarını sıkarsın. Adamın dediği dedik, çaldığı düdüktür.
Peşinde de kendisi gibi düşünen ciddi bir kitle vardır.
Pislik yiyen sineklere bakıp, milyarlarca sinek yanılıyor olamaz, dedirtirler belli bir zaman sonra adama.
Korkuları yoktur bu inkârcıların, cesurdurlar.
Ahiret inançları olmadığı halde, şehitlik kavramına inanmadıkları halde ölümden de korkmazlar.
Sen tarihe yön verecek adımlar atar, projeleri hayata geçirirsin, tüm dünya ve düşmanların sana gıptayla bakar ama gündemde senin yaptıkların değil, yapmadıkların olur.
İnkâr ederler, dalga geçip alaya alırlar seni.
Güçlüdürler. Zekidirler.
Müslüman olmadıkları halde öyle değillermiş gibi Müslümanlığın her türlü uygulamasına karşı çıkıp ben de Müslümanım derler.
Çok çalışırlar onlar. Zengindirler. Dünyalık kaygıları yoktur.
Güçlü kalemleri vardır basında. Ağzı iyi laf yapan konuşmacıları vardır televizyonlarda.
Sen televizyonun karşısına geçip esneyerek uykuya dalarken onlar okuyordur.
Sen makam sevdasına kapılıp bir adım daha yükseğe çıkmaya çalışırken onlar kendilerini geliştiriyordur.
Sen devletten kaçırdığın vergilerle lüks arabalara, modern evlere tamah ederken onlar o arabalara çoktan binmiş, o evleri artık beğenmiyordur.
Sen, Allah’ın verdiği canı Allah’tan başkası alamaz düsturuna inandığın halde, meydanlara çıkıp, ben buradayım! Diyemezken onlar kelle koltukta sana karşı mücadele veriyordur.
Sen ekmeğini Allah’tan başkası kesemez deyip geçim telaşına düşerek, işinden olacağını, ekmeğini keseceklerini düşünürken, onlar böyle bir şeye inanmadıkları halde bu durumu hiç düşünmeden başkaldırırlar.
Bankaları hortumlarlar, ülkeyi satarlar, en azılı düşmanla işbirliği yaparlar, memlekete zerre kadar faydaları olmamıştır ama en gür ses onlardan çıkar.
Yüzde elli oyumuz var diye böbürlenirsin ama bir avuç çapulcunun bıraktığı etkiyi bırakacak niteliğin yoktur.
Tükürsek boğarız gibi hamasi nutuklar çekersin, onlar gürültüleriyle seni bastırırlar.
Sen sosyal medyayı idrak edemediğin, hayatına yansıtmadığın Ayetlerle, Hadislerle süsleyip, dua, aşk şiirleri ve börtü böcek paylaşımı yapmak için kullanırsın, onlar senin değerlerinle dalga geçmek için kullanır.
Sen daha çok Müslüman görünmeye, sabah namazına kalktığını milletin gözüne sokmaya çalışırken, onlar horul horul uyur ve yarın seni nasıl ti ’ye alacaklarının hesabını yaparlar.
Bir davaya inanmak, o davanın kelle koltukla sözcülüğünü yapmakla, kendini geliştirmekle olur. Cihad yalnızca cephede yapılmaz.
https://twitter.com/saskinkelimeler
https://www.facebook.com/cayvarmi
 
 

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv