Mustafa Süs

KONYA GELİŞİRKEN…

KONYA GELİŞİRKEN…
Nisan 09
18:50 2013
Paylaş

konya3zomn19b8y
Ülkemizde şehirler, Refah Partili belediyeler iş başına geldiği günlerde dönüştürülmeye başlandı. Şehirlerin çehresiyle birlikte ülkenin çehresi de değişti.
Hatta o kadar ki, şu an Ak Parti iktidardaysa bunun temelinde hizmet ehli insanların yıllar önce başlattıkları çalışmalar var.
Çıtayı o kadar yükselttiler ki, onlardan sonra gelen belediye başkanları daha fazla çalışmak için gecelerini gündüzlerine katmak zorunda kaldılar.
Konya ise bu şehirlerin en başında geliyor. Ciddi bir araştırma yapılsa, ülkenin gelişme fitilinin ateşi nerede yakıldı denilse, Konya, olur bu sorunun cevabı.
Şu an Büyükşehir Belediyesi bu durumdan muzdarip olmalı.
Acaba ne yapsam da Konyalının kalbini kazansam diye düşünüyordur Tahir Başkan.
Hakkını teslim etmek gerek, şehir merkezinde başlatmış olduğu dönüşüm projesi Konya’nın çehresini daha da değiştireceğe benziyor.
Konya her bakımdan önemli, önemli olduğu kadar da vitrinde bir şehir. İnanç turizminin merkezi olması nedeniyle Konya’ya her yıl akın akın yerli yabancı turist geliyor.
Ne kadar reklam yaparsanız yapın, insanlar geldikleri şehirde mutlu olmazlarsa reklamınız çok eğreti durur.
Dört merkez belediyenin tamamı bu işin hakkını veriyor. Görünen o. İdeolojik olarak beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama yapılan hizmeti de görmezden gelmek haksızlık olur.
Konya’da, trafik çilesini, işlek caddelere ve kaldırımlara park eden araçları, arka sokaklardaki düzensizliği, her yıl kaldırım yenileme çalışmalarındaki dedikoduyu ve yanlış yerlere yapılan üst geçitleri saymazsanız, genel görüntü pozitif.
Tabii bu görüntülere bakıp da helal olsun, adamlar bu işi biliyor diyenler olduğu gibi, olaya olumsuz gözle bakanların da varlığı yadsınamaz.
Hiç şikâyet edecek, eleştirecek yön bulamayanlar, bunlar da koltuğa oturduktan sonra değiştiler, der. Diyorlar da.
En fazla vurgu yapılan olaylardan birisi de, başkanların arasında kopukluk olduğu söylentisi. Hayırda yarışma dışında, Allah rızası gözetmeksizin yapılan rekabet ve birilerini ötekileştirme bu camianın insanına yakışmıyor.
Bunları daha önce de söylemiştik ama herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı maalesef. Hatta Ak Parti İl Başkanlığına çağrıda da bulunmuştuk.
Sayın Ahmet SORGUN, Konya’nın tüm ilçe ve beldelerini kazanmak istiyoruz, derken, parti olarak kazanabileceğine inanıyordur belki, eyvallah!
Başkanların kalbi kırıksa, gönlü hoş değilse, ne kadar oy alırsa alsın, ne kadar hizmet ederse etsin, onları bir masa etrafında şakalaşırken göremiyorsanız, bu maddi kazanç olur ama Allah’ın rızası eksik kalır ve asıl başarı da Allah rızasını kazanmaktır.
Pınarın başı bulanıksa o pınardan akan bulanık suyu içen her insanın eleştiri oku, o pınarı durultmayanlara yöneltilir.
“Sevgi birleştirir, bencillik ayrılık getirir.” Diyenlere hak vermemek mümkün değil.
Not: Başkanlara, özellikle eğitime verdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum.
Meram, Selçuklu, Karatay belediyesinin okullara dağıttıkları güncel ve nitelikli kitaplar, Büyükşehir’in başlattığı “Okuma Yarışması” çocuklarımızı geleceğe hazırlama projesidir.
Keşke Konya’da bulunan üniversitelerimiz, ticaret ve sanayi odalarımız da, Kitap okumayı sevdirme konusunda projeler geliştirseler.
mustafasus@hotmail.com
www.mustafasus.com

$tagCount = count($posttags);
Tags

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv