Mustafa Süs

EDREMİT’TE EĞİTİM SORUNLARI

Haziran 30
18:39 2016
Paylaş

EDREMİT’TE EĞİTİM SORUNLARI
Eğitim Öğretim yılı sona erdi ama eğitimin sorunları bir türlü bitmek bilmiyor.
Herkesin ortak görüşü bu.
Birkaç gün önce Edremit’in yerel gazetelerinin birinde bir eğitim eleştirisi okudum.
Eğitimde yanlış giden şeyler eleştirilmeli, yetkililer de bu eleştirileri dikkate almalıdır. Buraya kadar tamamen aynı görüşteyim.
Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü eleştiren arkadaşımızın dikkat çektiği hususların başında kep atma, mezuniyet törenleri ve TUBİTAK Bilim Fuarları geliyordu.
Kep atma ve mezuniyet törenlerinin anaokullarına kadar indirgenmesine ben de bir eğitimci olarak şahsen karşıyım.
Çocuklarımızın kep atması, cübbe giymesi, törenlerde kendilerini göstermeye çalışması gerçekten gösteriş meraklısı bir millet olduğumuzun göstergesidir.
Mezuniyet törenlerinde daha çok çocuklarımızın özel yeteneklerinin sahnelendiği işler yapılmalı ve mizah unsuru ön plana çıkartılarak eğlence tadında olmalı.
Drama gösterilerinden tutun da, şiirsel etkinlikler gibi daha çok yaparak yaşayarak öğrenme öncelikli hale getirilmeli.
Sözünü ettiğimiz arkadaşımızın bir eleştirisi de TUBİTAK Bilim Fuarlarına yaptığı eleştiridir.
İşin içinden bir eğitimci olarak söylüyorum, o fuarlara devletin ödediği para harfiyen öğrencilerimize ve okullarımıza harcanıyor, aksi mümkün değil çünkü her harcama -kitabına uydurulmadan- faturalandırılıp yetkililere ibraz ediliyor.
Ayrıca, o tür etkinliklerin okullarda yapılmasında herhangi bir beis yoktur. Çünkü projeyi yapan okul ve öğrenciler kendi okullarında sergilesinler ki, o projeyi merak edenler de bir zahmet okulları ziyaret etsin.
Çarşıda herhangi bir yerde sergilenen, halkın ayağına götürülen projeler hem okullara ayrı bir yük getirir hem de projeyi yapanlar bir de halka kendisini satmaya çalışmış olur.
Bir yerden bir yere herhangi bir etkinlik için gitmek zorunda kalan öğrencilerimize kimsenin araç temin etmek istememesi gibi bir durum ortada iken, öğrencilerin ayağına halkımızın gitmesi öğrencilerimizi ayrıca onure edecektir.
Okullarımızın veya İlçe Müdürlüğü Binalarımızın yenilenmesi de eleştirilmekten ziyade övgüyü hak etmesi gereken bir çalışmadır.
Öğrencilerimiz yıllardır köhne binalarda, eğitim çalışanlarımız yıkık dökük binalarda işlerini yaparken kimse elini taşın altına koymazken, kendi imkânlarıyla, çalışılan ortamları güzelleştiren insanlar övgüyü hak ediyor, eleştiriyi değil!
Eleştiride bulunan o arkadaşımızın eleştirilerinin yapıcı olduğundan şüphem yok lakin başka bir güruh var…
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf KOÇ beyin, okullarımıza, öğrencilerimize, eğitim çalışanlarına verdiği değer ortada iken, kimi haddini bilmezler; zerre kadar kılını kıpırdatmayanlara değil de çalışanlara karşı savaş açıyorlar.
Ben buna meyve veren ağacın taşlanması bile demiyorum…
Elinden bir iş gelmeyen tiplerin iş yapanlara çamur atması diyorum. Tabi kendi ellerinin kirlenmesinden gocunmaz bu tipler, çünkü çamur içinde yaşamaya alışmış kirlilerdir.
 

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv