Mustafa Süs

Erdoğan'ı 'Yüzyılın devlet adamı' seçen AB ülkesi

Mart 05
22:00 2012
Paylaş

Slovenya’nın Ankara Büyükelçisi Milan Jazbec, ‘Ülkemizde faaliyet gösteren Ortadoğu ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü (IFIMES) Başbakan Erdoğan’ı yüzyılın devlet adamı seçti” dedi.

Jazbec temaslarda bulunmak üzere geldiği Hatay’ın İskenderun ilçesinde Belediye Başkanı Yusuf Civelek’i ziyaret etti. Belediye Başkanı Civelek’ten ilçedeki çalışmalarla ilgili bilgi alan büyükelçi Jazbec, Türkiye’de 5. fahri konsoloslarının Fatih Tosyalı olduğunu belirtti.


Jazbec, Türkiye ile Slovenya arasında iş imkanlarının, yatırım olanaklarının ve ticaret hacminin gelişmesi için çalışma yaptıklarına değinerek, iki ülke arasında imzalanan stratejik ortaklık anlaşması kapsamında illerde ziyaretlerde bulunduğunu söyledi.


Slovenya’nın, liman kentlerinden dolayı Avrupa’da stratejik öneme sahip bir ülkesi olduğuna dikkati çeken Jazbec, liman kentlerinin, İskenderun ile benzer tarafları olduğunu ifade etti.


Jazbec, iki ülke arasındaki dostluğun ve ticari ilişkilerin her geçen gün arttığını, ticaret hacminin artması için de çalışma yaptıklarını bildirerek, “Ülkemizde faaliyet gösteren Ortadoğu ve Balkan Araştırmaları Enstitüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı yüzyılın devlet adamı seçti. Sayın Başbakan’a ödülünü Slovenya’da düzenlenecek bir tören ile vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.


Belediye Başkanı Civelek ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Ziyarette Slovenya’nın Koper kenti Belediye Başkanı Boris Popovic ve IFIMES Başkanı Ziyad Becirovic de bulundu.

{fcomment}

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv