Mustafa Süs

Adalet bakanlığının gazetecilere yönelik davaların düşecek olması açıklaması…

Ocak 18
22:00 2012
Paylaş

 

 

Medya Derneği’nden yapılan açıklamada ‘Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu yargı sürecini hızlandırma paketinde, mesleki faaliyetlerinden dolayı kamu davası açılmış gazetecilerin davalarının ertelenecek olması basın ve ifade özgürlüğü adına olumlu bir gelişmedir’ denildi…

 

İşte o açıklama;

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bir basın toplantısı ile duyurusunu yaptığı pakette yer alan düzenlemelere göre, basın ve yayın yoluyla yada sair düşünce açıklaması yöntemleriyle işlenen suçlarda açılan, adli para cezası ya da 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren soruşturmalar, kovuşturmalar ve infaz hükümleri ertelenecek. Erteleme kararından itibaren 3 yıliçinde kişi aynı suçu işlemezse dosya işlemden kaldırılacak. Suç işlenirse soruşturmaya, kovuşturmaya veya hükmün infazına karar verilecek. Bunun yanında yayınların 15 günden 1 aya kadar durdurulmasına imkân tanıyan TMK maddesi kaldırılıyor. Hakkında yasaklama ve toplatma kararı verilmiş olan yayınlarla ilgili, mahkemelerce yeni bir yasaklama veya toplatma kararı verilmemiş olması durumunda ise daha önceki tüm toplatma kararları hükümsüz sayılıyor.

 

Bu düzenlemelerin yakın zamanda meclise sunulup kabul edilmesi beklenmektedir. Basın suçlarına bir tür af niteliği taşıyan bu düzenlemelerin kalıcı hale gelmesi ise yasa koyucu yetkililerin birinci önceliği olmalıdır. Bunun için hazırlanmakta olan yeni anayasanın en temel maddelerinden birisi, basınve ifade özgürlüğü hakkı olmalıdır. TCK ve TMK’nın gazetecileri ilgilendiren maddeleri daha demokratik birşekilde yeniden düzenlenmelidir. Hepsinden önemlisi ise basın ve ifade özgürlüğünü ilgilendiren yasaların uygulanmasında demokrasi, fikir ve ifade özgürlükleri temel alınmalıdır.

{fcomment}

 

 

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv