Mustafa Süs

İÇİMİZDEKİ BİZ(Deneme)

Ekim 09
13:44 2016
Paylaş

İÇİMİZDEKİ BİZ! (Deneme)
Elimde imkân olsaydı,
Tüm televizyonları aynı anda imha edecek bir düzenek geliştirir sadece saat başı kısa ve öz haber veren televizyonları bundan muaf tutardım.
Yeryüzünde insanın girdiği girift halden yararlanmak isteyen tüm kişisel gelişimcileri etkisiz hale getirir, yazdıkları kitapları kül eder onları Ortadoğu’da lejyoner asker olarak görevlendirirdim.
Elimde imkân olsaydı,
Tüm kozmetik sanayiini yerle bir eder hepsinin yerine ücretsiz kitap basan matbaalar kurardım. Buna itiraz eden kadınları da Afrika’ya ilkel kabilelerin yanına gönderirdim.
Büyük devletlerin petrol için Ortadoğu’da katliam yaptığını söyleyip de çay bile ısmarlarken elini cebine atmayan, para biriktirmek için kendini paralayan müslümanlara Ebû Zer felsefesini idrak edebilmeleri adına buzda kürek çekmeleri için onları Kuzey Kutbuna gönderirdim.
Elimde imkân olsaydı,
Karşılaştığı herkese başkalarını kötüleyen ve kendinin onlardan daha iyi olduğunu söylemeye çalışan tipleri tuvalet temizleyicisi yapardım.
Elimde imkân olsaydı,
Kitap okumamak için bulunan bahanelerle kitap bile yazılabileceğini herkese anlatır, bahane bulanların yeteneğinden faydalanmak adına onları petrol bulmak için Erciyes’in tepesine uçakla bırakırdım.
Elimde imkân olsaydı,
Başkalarının kıyafetlerini, yaşam tarzını, düşüncelerini hiçe sayıp, herkesi kendisi gibi düşünmeye, giyinmeye zorlayanları Hindistan’a ceviz toplamaya gönderirdim.
Elimde imkân olsaydı,
Müslüman olduğu hâlde namaz kılmayan, kıldığı namazı milletin gözüne sokanları kilisede toplar, papazlarla top oynatırdım.
Elimde imkân olsaydı,
Önüne gelen fırsatları, yarın daha iyi bir fırsat gelebilir gerekçesiyle tepenlere, kaderden ve nasipten söz etmeyi yasaklar, sabır öğrensinler diye onları Çin Seddi’ne balık tutmaya gönderirdim.
Elimde imkân olsaydı,
Daha dün bir insandan nefretle söz edip bugün onunla sarmaş dolaş olanların, sarmaş dolaş olmasını değil, dünkü bahsettiği nefreti gözüne sokup, dilini kör etmek ve onu nefret ettiği kişilerden değil de sevdiklerinden uzak kalsın diye İsrail’e gönderirdim.
Elimde imkân olsaydı ki var,
Kalkıp sulak bir yere semaver yakıp hiçbir şekilde televizyon izlemeyen bir insana çay demlemek isterdim.
M’S
16.38
9 Ekim ’16

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv