Mustafa Süs

HERKES HAKLI (Deneme)

Kasım 22
01:25 2019
Paylaş

HERKES HAKLI (Deneme)
Herkes her konuda niye haklı biliyor musun usta?
Yol ortasında arabasıyla giden biri aniden rahatsızlanıp arabayı kenara çekemeyecek kadar kötü olduğu için arabayı yol ortasında durdurmakla haklı, trafik sıkışınca acilen gitmesi gereken yere geç kaldığı için kornaya basıp da gürültü çıkaran da haklı.
İyi niyetle bir yetimin başını okşayan da haklı, başının sürekli okşanmasından ötürü insanların kendisine acımasından rahatsız olup başını kenara çeken çocuk da haklı.
Benzer bir sorunu çözdüğü için güvendiği birinden çözüm bekleyen de haklı, her sorunun farklı dinamikleri olduğu için beklenilen soruna çözüm bulamayan da haklı.
Tarlasına tohum ekip yağmur bekleyen de haklı, sadece kendisi için tohum ekip ağaç dikmeye ihtiyaç duymadığı için yağmayan yağmur da haklı.
Birçok alanda başarılı olup takdir bekleyen de haklı, çok güzel binalar yapıyorsun ama yaparken de nice canlar yakıyorsun deyip takdir etmeyen de haklı.
Onca sıkıntıya katlanıyor, onca yükün altında eziliyor, onca iğrenç insanlara tahammül ediyorum evime ekmek götürmek için evde bari rahat edeyim, şikayetsiz, oflamasız puflamasız olsun bari akşamlarım diyen baba da haklı, temizlik yapıyorum, evi düzenliyorum, çok yoruluyorum, gelip kirletme, dırdırımı da çekiver ölür müsün diyen kadın da haklı.
Çocuğuna telefon, televizyon verip dinlenmeye çalışan ebeveyn de haklı, onca tavsiyelere, dualara rağmen serseri gibi, robot gibi yetişen çocuk da haklı.
Çok kritik bir dönemde yanında dost bellediği insanı bulamayıp onun dostluğunu sorgulayan da haklı, her problemini açık etmeyip, problemlerini içinde çözmeye çalışıp çok ciddi sorunları olduğu için dostunun yanında duramayan da haklı.
Kendisi sürekli dedikodu ile beslenen birinin herkesin kendisinin dedikodusunu yaptığını düşünmesi de haklı, nasılsa o bizim dedikodumuzu yapıyor, biz de onun dedikodusunu yaparız diyen de haklı.
Kendi doğrularını yüzde yüz doğru kabul eden de haklı, kimse yüzde yüz doğru şey yapamaz bunda bi’ haksız taraf var diyen de haklı.
Eşimize olan sevgimizi ot ile çöp ile mi belirteceğiz kapı gibi, duvar gibi arkasında duruyoruz eşimizin, komşu gibi nerede akşam orada sabah gezip eve de çiçekle mi gidelim diyen de haklı, komşunun eşi çiçek neyin alıyor, bizim öküz hiçbir şey almaz bana, azıcık ilgiyi hak etmiyor muyum bacım diye dert yanan kadın da haklı.
Naif ifadelerle anlaşılmadığını düşünerek sert sözler yazan da haklı, doğrunun sert söze ihtiyacı yok diyen de haklı.
Benim taptığıma sen de tapmak zorundasın diyerek sadece kendi taptığı putu ilah gören de haklı, senin dinin sana benim dinim bana, bana karışma git kime taparsan tap diyen de haklı.
Kahve içerek kahveden zevk alıp da herkesin kahve içmesini bekleyen de haklı, kahveyi sosyete meziyeti diye nitelendirip çaydan başka şey mi içilir Allah aşkına, diyen de haklı.
Hocam demiş, ikisi de haklı olur mu, biri haksız ise diğeri haklı olmalı, öyle değil mi?
Hoca bu durur mu? Yapıştırmış cevabı: bu yazıyı yazana kadar çay içmedim ben ne dediğimi biliyor muyum?
M’S

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv