Mustafa Süs

Gece Muhasebesi (Deneme)

Şubat 16
01:56 2020
Paylaş

GECE MUHASEBESİ (Deneme)
Kendini, çekidüzenlerine uydurma başkalarının. Kendini dağıt, kendini heba et, kendini keskinleştir ama başkalarının seni törpülemesine izin verme!
İnsanî yönünü, senden kendisi için bir şey istemeyenler için çıkar gün yüzüne.
Kimsenin seni kullanmasına izin verme.
Hem kimseyi kullanma, hem de kimse senden senin dûsturların dışında bir şey istemesin senden, istemeye cesaret edemesin.
Üç günlük dünyada, başın öne eğik olmadan dimdik yürümeyi şiar edin.
Sana hak etmediğin övgülerle gelenleri elinin tersiyle itmezsen nefsine yenik düşmüş olur, daha beterini yaşarsın; hak etmediğin derecede kötülerler o zaman…
Her eleştiriye kulak verme ama kimi eleştirileri de kulak arkası yapma!
Öyle insanlar vardır ki, özü sözü bir olan… Onlara kulak vermezsen hem onlardan mahrum olursun hem sözünün tesiri olmaz hem de gittikçe zayıflar, düşersin.
Kibirli, riyakar, heveslerinin ve benliğinin peşinden gidenlerin eleştirilerine kapat kulaklarını, haklı bile olsalar onlar kendi istikametinde olmadığın için eleştirirler seni.
Övgü de öyledir. Sağlam karakterli olmayan kimsenin övgüsüne kulak asma!
Övgü, kimi zaman seni motive etme aracı, kimi zaman senden bir şeyler koparma aracı, kimi zaman da senin gözünü kör etme aracıdır.
Neticede hepsinin sana dönüşü olumsuzdur!
İçini dizayn etmeye çalışanlara kapılarını kapat. İçini talan etmeye çalışanlara da…
Kapına gelip de soluklanmak isteyenlere, oksijenini tüketecek bile olsalar aç kapılarını.
İhtirasına yenik düşenler, gittiği yolun ne olduğunu bilmeyenler, herhangi bir istikameti olmayanlar, şuursuz, sinsi, cimri, verdikçe daha fazlasını isteyenler gibi bir görüntün varsa, üzerine toprağını kendin at ya yeniden yeşert kendini ya da çıkma toprağın altından.
Merhamet önceliğin olsun. Şefkat, vefa, cömertlik olmazsa olmazın olsun.
En önemlisi, düşmanın da olsa birileri, ”sevmem ama ondan kimseye zarar gelmez” desin senin için… Kimseye de faydası olmaz demesin akabinde…
Kendisinden başka kimseye iyiliği dokunmayan biri, iyi olma yolunda sadece laf kalabalığı ile ayakta kalmaya çalışan kimseler gibidir.
Dokunduğun yarayı iyileştirmenin bir yolunu bul ya da hiçbir yaraya dokunma. Hiçbir yaraya dokunmayan, iyileştirme yolunda çaba sarf etmeyip, kendini geliştirmek istemeyen silik insanlardan olma.
İnsanları yargılama, ayıplama! Allah bile insanların yüzüne vurmazken günahlarını, ifşa etmezken, senin haddin olmasın insanları yargılamak.
Kısaca,
”Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma!”
M’S

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv