Mustafa Süs

BEN ‘DE-İZM’LERE KARŞIYIM

Kasım 19
19:14 2019
Paylaş

BEN ‘DE-İZM’LERE KARŞIYIM
Ateizm ve deizmin Türkiye’de hızla yayıldığından söz ediliyor.
Eğer önlem alınamazsa bu akıntının önü alınamayacak boyutta olur diyorlar.
Değerlerimizden uzaklaştık, gençlerin önüne ciddi bir uğraş koyamadık, eğitim müfredatı gençlerin inançlı olması için yeterli değil diyorlar.
İlahiyat Fakülteleri, STK’lar, İmam Hatipler bu tür konular üzerinde kafa yoruyor, neler yapılabileceği üzerinde çalışmalar yapılıyor deniliyor.
Gençler okumalı, gençler internetten uzak kalmalı, gençler annelerine babalarına saygılı olmalı, gençler şunu yapmalı, gençler bunu yapmalı deniliyor.
Fikirler süper.
Tavsiyeler de süper.
Tespitler de eh işte dişe dokunur tespitler.
İşe yarıyor mu? Hayır!
Peki, ne yapmalı?
Bence, gençleri bir adaya götürelim, gençlerin dış dünya ile bağlarını koparalım, onlara sürekli vaz-ı nasihatte bulunalım… Efendim?
Gençlerin gidişatı hakkında kaygılı olanların demek istediği bu aslında…
Tamam, niyetleri iyi, tamam gidişattan rahatsızlar, tamam gençlerimizin inançlı olmalarını falan istiyorlar eyvallah da…
Şimdi sormak lazım;
1. Kaç gencin elinden tuttun?
2. Kaç tane genç senden etkilenip gidişatını değiştirdi?
3. Kaç gencin yanında çok sevdiğin dedikodudan uzaklaştın sırf o etkilenmesin diye?
İhale peşinde koştun, torpil peşinde koştun, olduğundan büyük görünmek için büyük büyük yerlerde poz verdin, faiz yedin, haram yedin, işini savsakladın, koltuğunun verdiği güçle adaletsiz davrandın, insanları rencide ettin, insanlara baskı yaptın, ananı babanı kendi kaderine terk ettin, işine geldiğinde ibadetleri terk ettin, namaz kılmadın ya da çalakalem kıldın, onun bunu hakkında iftiraya varan sözler sarf ettin, insanların eksiğini gediğini araştırdın, insanların zaaflarıyla alay ettin, cebine üç beş kuruş para girince sonradan görme tiplerle bir olup hemen sınıf atlamaya kalkıştın, içinden çıktığın toplumu görmezden geldin, onlara dudak büktün, batıya özendin, gavur adetlerini en önemli adetlerin haline getirdin, evinin odalarına lüks eşyalar yüzünden girilmez oldu, ayağı çamur olan birini arabana alırken içinden olmadık laflar ettin…
Bu hallerine bakan gençler ne yapar sence?
Deizme meyilli olan gençler ama deizmi iliklerine kadar yaşayan kimler?

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv