Mustafa Süs

BAYRAMLIK AĞZIM!

Ağustos 10
01:41 2019
Paylaş


 
BAYRAMLIK AĞZIM!
Sevmiyorum bayramları…
Bir araya gelince zoraki gülümsemeleri.
Birbirini arayıp sormayan insanların bayramı bahane edip birbirlerine sımsıkı sarılmaya çalışmalarını.
Küs olup bayram vesilesi ile barışanları sevmiyorum.
Küsecek kadar önemli bir mevzu varsa barışmak niye?
Barışmak için bayramı bekleyecek kadar önemsiz mevzu ise küsmek niye?
Bayramları sevmiyorum.
Bayramlarda maskesiz tek bir insana rastlamadığımdan değil, insanları maske takmak zorunda bırakan yargılayıcı, sorgulayıcı, ayıplayıcı insanları gördüğüm için sevmiyorum.
Arayıp sormadığı için yalan söyleten insanları da…
Bayramda önüne gelene öpmesi için elini uzatan insanları sevmediğim için sevmiyorum bayramları.
El öpmek zorunda kalan insanların mahcubiyetini gördüğüm için sevmiyorum bayramları.
Zengin çocuklarına fazla fakir çocuklarına az harçlık verenlerden iğrendiğim için sevmiyorum bayramları.
Harçlık isteyen çocukları, istemeye alıştıran ebeveynlerin haline utanarak baktığım için sevmiyorum bayramları.
Mal mülk yüzünden anasına, babasına, öz kardeşlerine mesafe koyup da kendisini bayram dolayısıyla onlarla bir araya gelmek zorunda hisseden mirasyedi tiplere nefretle baktığım için sevmiyorum bayramları.
Gittiği evde eksik arayan, ikram edilen çikolatanın bile markasına bakan tipleri gördüğüm için sevmiyorum bayramları.
Nasılsa bir araya gelemiyoruz hazır ayaktayken dedikodunun dibine vuralım, düşüncesiyle onu bunu çekiştiren ve kurban kestiği, oruç tuttuğu için de kendisini çok iyi Müslüman zanneden kurban etinden çok kardeşinin cesedini dişleyenler yüzünden sevmiyorum bayramları.
Bayram dolayısıyla bir araya gelip de müflis tüccar gibi eski defterleri karıştırıp ya da miras konusunu açıp kavgaya sebep olan fitnecibaşı şeytan kılıklı tipler yüzünden sevmiyorum bayramları.
Farklı şehirlerden evlenen insanlardan her ikisinin de bayramda benim aileme gidelim demesi yüzünden yaşanan şiddetli geçimsizlik nedeniyle sevmiyorum bayramları…
Bayramda kocasını kendi ailesine götürerek bununla gurur duyan ve bu şeytanca gururu da kendisine veya etrafına övünerek anlatan kadınlar yüzünden sevmiyorum bayramları.
Aman bir tatsızlık çıkmasın düşüncesiyle karısının memleketine gitmeye ikna olan erkeğin bu naif düşüncesine karşın, tatsızlık çıkarsa çıksın, düşüncesiyle hareket eden kadınlar yüzünden sevmiyorum bayramları.
(İsteyen istediği gibi düşünür ama benim asla değişmeyecek olan düşüncem bayramlarda erkeğin ailesine gidilmesi esastır. Değişmesini kesinlikle istemediğim en önemli geleneğimizden biri budur. İsteyen bayramdan sonra istediği kadar gidebilir. Ha bayramda kadının memleketine gitmişsin ha iç güveysi gitmişsin.)
Bayramları sevmiyorum…
Kurban kesenlerden ve oruç tutanlardan rahatsız olanların kendilerini ifşa etmelerinden ötürü değil onlara laf yetiştirmeye çalışanların akıntıya kürek çekmesine dayanamadığım için sevmiyorum bayramları.
Oruçla, kurbanla uzaktan yakından alakası olmayan siyasilerin, başkanların vb. büyük bir pişkinlikle bayram tebrik etmesine tahammül edemediğim için sevmiyorum bayramları.
Sms, WhatsApp, mesenger olayına girmeyeceğim bi girersem kafa göz dağılır diye korktuğum için sevmiyorum bayramları.
Tüm bu yazdıklarıma bakarak hepsinin veya birkaçının başımdan geçtiğini düşünecek birileri çıkacak endişesiyle ya da birilerine laf soktuğumu düşünecekler kaygısıyla rahat yazı yazamamaktan şikayetçi olduğum için sevmiyorum bayramları.
(daha nasıl rahat yazacaksam?)
Bir de şu var, hazır sazı elime almışken…
Beş vakit veya Cuma namazlarını kılmayıp bayram namazlarını kaçırmayan ve bayram namazı kılmazsa kendisini çok kötü hisseden insanlar var… İlahiyat okusam onun üzerine bir araştırma yapardım… Onlar yüzünden bayramı sevmemezlik etmiyorum, onlar eğlenceli geliyor…
Ramazan bayramını seviyorum oruç bittiği için.
Kurban bayramını seviyorum onca et varken dağa çıkıp bulgur pilavı yeme isteğim ağır bastığı için…
Not: En dikkat çekici konu eşlerin memleket mevzusu olacak biliyorum, oysa ondan öncekiler de, sonrakiler de önemli de, biz millet olarak maalesef o tür şeylere daha çok dikkat ederiz.
İkinci not: Bayram ziyaretinde büyüklerin sorduğu,
Ne zaman evleneceksin sorusuna uyuz olan tipler var, onlar sizin ne zaman evleneceğinizi falan merak etmiyor, ortada onların konuşacağı ciddi bir konunuz olmadığı için soruyorlar o soruyu, kendinizi matah bi’şey zannedip sosyal medyada ilgi çekmeye çalışmayın, okul durumu sorulanlar da aynı..
M’S

YORUM

ŞAŞKIN KELİMELER

Gazeteler

Aylık Arşiv